Erityisryhmien ja senioreiden uinti- ja kuntosalikortti
Erityisryhmien uinti- ja kuntosalikortti
Seinäjokelaisilla erityisryhmiin kuuluvilla henkilöillä on mahdollisuus anomuksesta saada käyttöönsä uinti-/ kuntosalikortti, joka on voimassa Seinäjoen Uimahalli-Urheilutalolla (uinti, kuntosali, painonnostosali ja kamppailusali), Kirmaushallin kuntosalilla, Nurmohallin kuntosalilla ja Ritolahallin kuntosalilla.
Aikuiset 95 €/ 1 vuosi ja 47,50 €/ 6 kuukautta
Lapset 6-15v. 50 €/1 vuosi ja 25 €/ 6 kuukautta
Kortin voimassaoloaika alkaa ostopäivästä. Hinnat sisältävät alv 14%.
Kortti myönnetään vuodeksi kerrallaan ja se on mahdollista maksaa kahdessa erässä. Toinen 6 kuukautta on maksettava kuukauden sisällä edellisen kortin vanhentumisesta. Vuoden kuluttua korttia on anottava uudelleen.
Korttia näyttämällä saa kertakäynnin (kertalippu/-ranneke) korttiin oikeuttavassa liikuntapaikassa, kertamääriä ei ole rajoitettu – ei oikeuta sarjalippuihin/ -rannekkeisiin. Kortti ei korvaa ohjattujen liikuntaryhmien maksuja. Kortti on henkilökohtainen ja tarvittaessa henkilön tulee todistaa henkilöllisyytensä korttia käytettäessä.
Avustaja pääsee maksutta kortin haltijan kanssa, mikäli avustustarve on sekä pukeutumis- että allas- ja kuntosalitiloissa. Kerro avustajan tarpeesta korttihakemuksessa.
Erityisryhmien Uinti- ja kuntosalikortti voidaan myöntää Seinäjoen kaupungin asukkaille seuraavin perustein
- Adhd, autismi, dysfasia (F 80.2 ja 80.1)
- Astmaatikot: KELA-kortin tunnus 203
- AVH- sairaudet (esim. Afasia)
- CP- ja kehitysvammaiset
- Diabeetikot: KELA- kortin tunnus 103
- Elinsiirtopotilaat
- Epileptikot: KELA-kortin tunnus 111
- Etenevät keskushermoston sairaudet (diagnoosit G10-G13)
- Fibromyalgia (M79.7)
- Invalidit: haitta-aste vähintään 50 % tai haittaluokka vähintään 11
- Kuulovammaiset (haittaluokka vähintään 8, vaikea kuulovamma)
- Lihastautia sairastavat: KELA-kortin tunnus 108
- Motoriikan kehityshäiriö (diagnoosi F 82)
- MS-potilaat: KELA-kortin tunnus 109 tai 303
- Näkövammaiset (haitta-aste 60 %, näkövammakortti)
- Parkinsonin tautia sairastavat: KELA-kortin tunnus 110
- Polion sairastaneet/ jälkitilat
- Psykiatriset sairaudet: KELA-kortin tunnus 112
- Reumasairaat ja nivelpsoriasista sairastavat: KELA-kortin tunnus 202 tai 313
- Sepelvaltimotautia sairastavat: KELA-kortin tunnus 206
- Sydämen vajaatoimintaa sairastavat: KELA-kortin tunnus 201
- Syöpää sairastavat
Lisäksi kortti voidaan myöntää harkinnanvaraisesti niille henkilöille, joiden sairaus tai vamma sitä edellyttää esimerkiksi kuntoutusperiaatteella vuodeksi kerrallaan.
Erityisryhmien uinti- ja kuntosalikortin anominen ja lunastaminen
Erityisryhmien uinti- ja kuntosalikortti anotaan ja anomus toimitetaan liikuntatoimistoon (Kirkkokatu 15). Kortti myönnetään erityisliikunnan koordinaattorin esityksestä liikuntapalvelupäällikön päätöksellä, josta liikuntatoimenjohtaja tekee viranhaltijanpäätöksen.
Anomuksen liitteeksi hakija tarvitsee luotettavan selvityksen perusteista kortin myöntämiseksi. Näitä ovat esimerkiksi lääkärintodistus, epikriisi tai Kelan päätös hoito-, kuntoutus- tai vammaistuesta. Kopio KELA-kortista (tunnuksen oltava voimassa), INVA P-lupa tai elinsiirtokortti käy myös.
Anomuksen käsittelyaika on noin 2 viikkoa ja päätös kortin myöntämisestä postitetaan hakijalle.
Kortin lunastetaan maksua vastaan uimahallin palvelupisteeltä (3 kk:n kuluessa). Kortti myönnetään vuodeksi kerrallaan, joten se tulee anoa vuosittain uudestaan. Korttia ei lunasteta takaisin jälkikäteen. Ota mahdollinen maksusitoumus mukaan korttia lunastettaessa.
Avaa tästä Erityisliikuntakortti hakemus
Seniorikortti 65+
Seinäjokelaisilla 65-vuotta täyttäneillä henkilöillä on mahdollisuus saada käyttöönsä uinti-/ kuntosalikortti, joka on voimassa Seinäjoen Uimahalli-Urheilutalolla (uinti, kuntosali ja painonnostosali), Kirmaushallin kuntosalilla, Nurmohallin kuntosalilla ja Ritolahallin kuntosalilla.
Kortin voi ostaa kuluvana vuonna 65-vuotta täyttävät henkilöt. Vanhuus- ja työkyvyttömyyseläkepäätös mahdollistaa kortin lunastamisen jo ennen 65 ikävuotta. Myönnetty työkyvyttömyyseläke tulee olla voimassa vähintään 6 kuukautta ostopäivän jälkeen. Osatyökyvyttömyyseläkkeellä olevilla ei ole mahdollisuutta lunastaa seniorikorttia.
Kortin hinta on 95 €/ 1 vuosi ja 47,50 €/ 6 kuukautta
Kortin voimassaoloaika alkaa ostopäivästä. Hinnat sisältävät alv 14%.
Kortti on henkilökohtainen -> tarvittaessa henkilön tulee todistaa henkilöllisyytensä korttia esitettäessä. Korttia näyttämällä saa kertakäynnin (kertalippu/-ranneke) korttiin oikeuttavassa liikuntapaikassa, kertamääriä ei ole rajoitettu – ei oikeuta sarjalippuihin/ -rannekkeisiin.
Kortti ei korvaa ohjattujen liikuntaryhmien maksuja.
Seniorikortin lunastaminen
Kortin voi ostaa liikuntapaikoista, joissa kortti käy. Asuinpaikka ja ikä varmistetaan Kela-kortin avulla.
Korttia ei lunasteta takaisin jälkikäteen.
Sotaveteraanit ja -invalidit
Seinäjokelaiset rintamamies- ja rintamapalvelutunnukset saaneilla ja sotainvalideilla ja heidän puolisoillaan on oikeus ilmaiseen uintiin ja kuntosalin käyttöön.
Kassalla tulee esittää rintamapalveluskortti tai tammenlehvärintaneula.
Korttia näyttämällä saa kertakäynnin (kertalippu/-ranneke) liikuntapaikalla, kertamääriä ei ole rajoitettu – ei oikeuta sarjalippuihin/ -rannekkeisiin.
Etu ei korvaa ohjattujen liikuntaryhmien maksuja.
Katso esite Erityisryhmien ja seniorien uinti- ja kuntosalikortista